Ing. arch. Ivan RUSEK
realitní makléř Tišnov a okolí

Zajímavé odkazy

Nahlížení do katastru nemovitostí

Na této oficiální webové adrese CUZK najdete možnost nahlížení do katastru včetně pořízení placeného oficiálního výpisu a další možnosti. Pro vlastníky je zde velmi důležitá možnost zobrazit svou nemovitost a porovnat katastrální data (tedy to co je zakresleno v katastru) s podloženou ortofoto mapou daného území (ortofoto by mělo být letecké snímkování kolmo k zemskému povrchu, ale není to úplně pravda, okraje jednotlivých snímků z nichž je mapa složená už nejsou vyfocená úplně kolmo – například jsou vidět i boční stěny objektů).

-Nahlížení do katastru nemovitostí-

RÚIAN

Pod touto zkratkou naleznete registr územní identifikace, adres a nemovitostí.

-více-

Plocha obytná, užitná, podlahová - rozdíly

V pojmech uvedených v hlavičce je poněkud nepřehledno – článek v odkaze to docela hezky vysvětluje. Jen tam není plocha „zastavěná“ – to je taky docela komplikované a na to tu máme další článek… 🙂

-vice o plochách uvnitř domu / bytu-

-více o zastavěná plocha-

 

 

Zákon č. 283/2021 Sb. - nový stavební zákon

Nový stavební zákon zcela nově rozděluje stavby do 4 kategorií na

  • drobné,
  • jednoduché,
  • vyhrazené,
  • ostatní.

Kde běžnách drobných stavebníků se týkají především kategorie staveb drobných a jednoduchých. Stavby vyhrazenébudou provádět hlavně statní firmy a orány vnárodním zájmu (dálnice, elektrárny a další veké investiční celky) . Bohužel do poslední kategorie a spod správní poplatek 10’000,-Kč spadají například ty nešťastné studny.

-váce o kategoriích staveb-

Nový stavební zákon a stavby drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní.

Nový stavební zákon vstoupil částečně v platnost 1.1.2024 a to částečně. Další část stavebního zákona vstopila v platnost od 1.7.2024.
Některé úkony podle tohoto nového stavebního zákona mají přechodné období 5 let a po tuto dobu je možný souběh řešení podle nového i starého stavebního zákona.
Podstatné je si uvědomit, že stále platí, že: „PRAVDU MÁ ÚŘEDNÍK“  a tak se ho jděte napřed slušně zeptat co je a co není možné.

-více-

Vyhláška č. 131/2024 Sb. - o dokumentaci staveb

Na nový stavební zákon by měla navazoavt prováděcí vyhláška – tak tomu bylo v minulosti. Zatím jsem se dopátral jen této vyhlášky o dokumntaci staveb (což v minulosti bylo součástí jediné prováděcí vyhlášky, takže těch dílčích vyhlášek bude asi více)
A stejně jako pro vlastní nový stavební zákon stále platí, že: „PRAVDU MÁ ÚŘEDNÍK“  a tak se ho jděte napřed slušně zeptat co je a co není možné.

-více-

Ceník úkonů na Stavebním úřadu.

Na nový stavební zákon je navázán nový ceník úkonů Úřadu stavebního řádu a Úřadu územního plánování – doufám, že ceník je jednotný napříč republikou – odkaz směřuje na stránky města České Budějovice. Platnost by měla být od 1.7.2024

-více-

Orientační KALKULAČKA CENY PROJEKTOVÝCH PRACÍ

Každá stavba, či jen rekonstrukce, by měla být prováděna po zralé úvaze na základě nějakého projektu. Pro práce většího rozsahu jsou stanoveny přímo zákonem a jsou nutné k podání na stavební úřad (SÚ) pro vydání příslušného vyjádření či rozhodnutí. Pro stavebníka je dobré znát ceny jednotlivých stupňů PD popřípadě výslednou cenu. Je nutné si uvědomit, že opakované přepracování jednotlivých stupňů PD rozhodně není pokryto jednotnou cenou. V odkaze je uvedená cenová kalkulačka. Je to orientační výpočet, ale pro její použití je nutno znát některé základní informace, a proto její použití není pro laika jednoduché. Navíc jsou v kalkulačce ceny rozděleny na projektovou činnost a inženýrskou činnost. Nicméně si domnívám, že i tak pro mnoho zájemců o pořízení nemovitosti to je zajímavý odkaz.

-více-

Rozdíl mezi stavebním pozemkem a parcelou

Rozdíly mezi pozemkem, parcelou, stavebním pozemkem, katastrální parcelo a stavební pacelou, zastavitelnou plochou atd.

-více-

Něco chytrostí o schodištích

Schodiště, jejich parametry a stav jsou často velmi podceňovanou částí stavby a přitom na nich záleží nejen naše pohodlí při pohybu ale i zdraví naše, našich blízkých a všech kdo se po schodištích a v jejich blízkosti pohybují. A nejde jen o to po čem šlapete, ale i o to co je kolem vás a nad Vaší hlavou.

–názvosloví prvků u schodišť–

–článek o schodištích–

–tvarová řešení schodišť–

–něco o  schodištích z učebnice–